#
  • Yasader
  • 28.04.2016

TBMM’ye Bireysel Başvuru Yollarının Tanıtılması ve Desteklenmesi Projesi – Kapanış Toplantısı

Yasama Derneği’nin (YASADER) yürüttüğü, Hollanda Büyükelçiliğinin MATRA Programı çerçevesinde finanse ettiği, “TBMM’ye Bireysel Başvuru Yollarının Tanıtılması ve Desteklenmesi Projesi”nin kapanış toplantısı, 28 Nisan 2016 Perşembe günü TBMM’de yapıldı.

TBMM’ye ve TBMM adına görev yapan Kamu Denetçiliği Kurumuna bireysel başvuru yollarına ilişkin farkındalığı artırmak; söz konusu kurumlara mevzuata uygun ve nitelikli bireysel başvuruların yapılmasına katıda bulunarak bireysel başvuru yollarının etkinliğini artırmak ve böylece Anayasa ile güvence altına alınmış temel bir hak olan dilekçe hakkının daha aktif hale getirilmesini desteklemek amacıyla gerçekleştirilen projenin kapanış toplantısında, TBMM Başkanvekili Ahmet AYDIN, Dilekçe Komisyonu Başkanı Mihrimah Belma SATIR, Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat ÖMEROĞLU, Hollanda Büyükelçiliği Politik Bölüm Müsteşarı Govert VİSSER, Proje Koordinatörü Semra GÖKÇİMEN, Doğal Denge, Ekolojik Yaşam Üretim Tüketim ve Eğitim Derneği Başkanı Sezer GÖKTAN konu hakkında konuşma yaptı. Toplantıya ayrıca TBMM ve Kamu Denetçiliği Kurumu idari teşkilatı yöneticileri ve çalışanları ile proje kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilen programlara bizzat katılan ve projede emeği geçen sivil toplum kuruluşları üyeleri katıldı.

TBMM Başkanvekili Ahmet AYDIN konuşmasında, Meclis’in kapılarının millete her zaman açık olduğunu belirterek, projede emeği geçenlerle TBMM’de bir arada olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Sivil toplum kuruluşu üyelerinin bu proje vesilesiyle Meclis’te bulunmalarının çok anlamlı ve önemli olduğunu ifade eden AYDIN, sivil toplum kuruluşlarının parlamentodaki yasama ve denetim süreçlerine katılımının önemi üzerinde durdu.

Dilekçe Komisyonu Başkanı Mihrimah Belma SATIR da, parlamento ile sivil toplumu buluşturan bu toplantıda bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kendisinin de sivil toplumdan gelen bir milletvekili olduğunu, sivil toplumda çok çalıştığını ve sivil toplum kuruluşlarının emeklerinin çok değerli olduğunu belirten SATIR konuşmasında, Dilekçe Komisyonunun işlevi ve Komisyona yapılan başvurular üzerinde durdu.

Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat ÖMEROĞLU, Kamu Denetçiliği Kurumuna destek olan TBMM Başkanına, Başkanvekillerine, Dilekçe ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonlarından oluşan Karma Komisyona teşekkür ederek, Kamu Denetçiliği Kurumunun kuruluşu ve çalışmalarından söz etti.

Hollanda Büyükelçiliği Politik Bölüm Müsteşarı Govert VİSSER, yaptığı konuşmada projenin sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Proje Koordinatörü Semra GÖKÇİMEN konuşmasında, projenin amaçları ve hedeflerinden bahsederek; proje kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilen programlarda gerçekleştirilen sunumlar ve faaliyetleri dile getirdi ve Proje çıktıları hakkında bilgi verdi.

Doğal Denge, Ekolojik Yaşam Üretim Tüketim ve Eğitim Derneği Başkanı Sezer GÖKTAN konuşmasında, projede gerçekleştirilen sunum ve faaliyetlerden bahsederek, projenin sivil toplum kuruluşlarına sağladığı katkıları dile getirdi.

Toplantı sonunda, TBMM Başkanvekili AYDIN, Dilekçe Komisyonu Başkanı SATIR, Kamu Başdenetçisi ÖMEROĞLU ve Hollanda Büyükelçiliği Politik Bölüm Müsteşarı VİSSER’e emekleri ve desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verildi.

Toplantı sonrasında öğle yemeğinin ardından katılımcılara rehber eşliğinde bir Meclis turu düzenlendi.