#
  • Yasader
  • 25.12.2019

YASADER’in “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yasama ve Denetim Fonksiyonu” Projesi Kapanış Toplantısı

Yasama Derneği, İçişleri Bakanlığı ve Siyasallılar Vakfı’yla ortaklaşa yürüttüğü “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yasama ve Denetim Fonksiyonu” isimli projesini tamamladı. Dernek, bir yıl süren bu projenin değerlendirilmesi mahiyetinde bir “Kapanış Toplantısı” düzenledi.

6 Aralık 2019 Cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Yerleşkesi içinde gerçekleştirilen “Kapanış Toplantısı”na, YASADER ile Siyasallılar Vakfı temsilcileri başta olmak üzere, pek çok bürokrat, akademisyen ve basın mensubu da katıldı.

Beş saat süren programın açılış konuşmasını YASADER Başkanı ve TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkan Yardımcısı Bahadır Yeşilırmak yaptı. Siyasallılar Vakfı Başkanı ve TBMM Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Hakkı Polat’ın da yaptığı konuşmanın ardından ise projeye katkı sunan YASADER üyeleri proje sürecine dair görüşlerini açıkladılar.

Projenin son toplantısı için Türkiye’nin farklı illerindeki üniversitelerden gelen öğrenciler de projeden oldukça yararlandıklarını, âdeta “Meclis simülasyonu” yaşadıklarını ifade ettiler.

“Kapanış Toplantısı” verilen öğle yemeği sonrasında, TBMM’de yapılan geziyle son buldu.

Türkiye’deki yeni siyasal sistemin yasama sürecine yansımasını, akademinin unsurlarıyla paylaşma gayesindeki proje kapsamında, 6 ilde 6 üniversitenin hukuk fakültesi öğrencileriyle bir araya gelinip seminerler düzenlendi.

Yine, YASADER’in hâkemli yayını olan “Yasama Dergisi”nin son 2 sayısında “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne ilişkin makalelere yer verildi.