#
  • Yasader
  • 6.03.2020

YASADER, ASBÜ’deydi

Yasama Derneği, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi öğrencileriyle buluştu.

4-6 Mart 2020 tarihleri arasında “Yasama Okulu ve Model Parlamento Programı” kapsamında ASBÜ’nün tarihî binasında gerçekleşen eğitime, öğrenciler oldukça ilgi gösterdi.

YASADER-ASBÜDEM iş birliğiyle hazırlanan programın ilk gününde, Yasama Uzmanı Murat Eker tarafından “Yasamaya İlişkin Temel Kavramlar ve Kurumlar”, Yasama Uzmanı Onur Çekiç tarafından “Kanun Yapım Süreci”, Yasama Uzmanı Hande Karabay Aydın tarafından “Parlamenter Denetim Yolları”, Yasama Uzmanı Ahmet Kaymaz tarafından “TBMM’ye Bireysel Başvuru Yolları” ve Yasama Uzmanı İlhan Hikmet İren tarafından “Parlamenter Diplomasi” konulu sunumlar yapıldı.

5 Mart günü gerçekleşen eğitimin gündemini ise Türkiye Büyük Millet Meclisinde denetim yollarına ilişkin konular oluşturdu. Yasama Uzman Yardımları İlkay Naz Uysal, Kübra Eren, Aybüke Çelebi, Maviş Esra Yaralı’nın katıldığı ve kanun teklifi taslağı hazırlanmasına, soru önergesi, Meclis araştırması ve genel görüşme önergelerine dair atölye çalışmaları yapıldı. Öğrencilerin yüksek katılımıyla gerçekleşen eğitim programında ayrıca Yasama Uzmanı Habip Kocaman ve Bali Emrah Biçer koordinatörlüğünde “Model Parlamento Çalışması”yla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin simülasyonu uygulandı.

Programın son gününde ise Yasama Uzmanı Batıkan Aksoy, Yasama Uzman Yardımcısı Maviş Esra Yaralı ve Stenograf Elif Yayla tarafından “Mecliste Kariyer ve Staj İmkânları” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Üç günlük programın sonunda, eğitime katılan öğrencilere, ASBÜDEM Başkanı Ayşenur Kılıç Aslan tarafından sertifikaları takdim edildi.