#
  • Yasader
  • 7.02.2016

Ankara Barosundan Yasama Okulu ve Model Parlamento Eğitimi​ne katkılarımızdan dolayı plaketlerimizi aldık

Ankara Barosu Yasa İzleme Enstitüsü ve Hukuk Fakülteleri ile İşbirliği Kurulu tarafından düzenlenen ve Yasama Derneği üyesi yasama uzmanlarınca sunumlar yapılan Yasama Okulu ve Model Parlamento Eğitimi, 30 – 31 Ocak – 6 Şubat 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Yasama Okulu ve Model Parlamento Eğitimi’ni başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını ve programa destek veren Yasama Derneği üyelerine plaketlerini 17 Şubat 2016 Çarşamba günü Ankara Barosu Eğitim Merkezi’ndeki (ABEM) törende Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran verdi.

Programda kursiyerlere, yasa yapım tekniği, yasama organının hangi konularda ve nasıl harekete geçirilebileceği, TBMM ile ne şekilde temas kurulabileceği konusunda teorik ve pratik eğitim verildi. Türkiye’de başka hiçbir baro ve kuruluş bünyesinde benzeri olmayan bu eğitimin özellikle model parlamento bölümü, kursiyerlere unutulmaz anlar yaşattı.

Kanun teklifi ve tasarıları ile soru önergelerinin hazırlanışına ilişkin uygulamalı eğitim, TBMM’nin kursiyerlere özel olarak tahsis ettiği komisyon odaları ve grup toplantı salonlarında ve yasama uzmanlarının nezaretinde gerçekleştirildi.

Kursiyerler, böylelikle meslek hayatlarının temel uğraş konusunu oluşturacak olan yasaları ve yasama faaliyetlerini daha bilinçli izlemelerini sağlayacak bir deneyim kazanmış oldular.