#
  • Yasader
  • 12.04.2019

YASADER, Anadolu Üniversitesi öğrencileriyle buluştu

Yasama Derneği, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yasama ve Denetim Fonksiyonu” projesi kapsamında Eskişehir’deydi.

12 Nisan 2019 Cuma günü Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gerçekleşen organizasyona Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı da katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Çomaklı’ya, Fakülte Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Ferhat Uslu da eşlik etti.

Proje kapsamında öğrencilere verilen konferansın ilk oturumunda, Yasama Uzmanı Selay Gökalp Güneş tarafından “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Türkiye Büyük Millet Meclisi ile ilgili Kavramlar ve Kurumlar”, Yasama Uzmanı Halil İbrahim Bayar tarafından “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yasama Süreci”, Yasama Uzmanı Kamil Atlay tarafından “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Parlamenter Denetim” konulu sunumlar yapıldı.

Konferansın ikinci bölümü ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin pratikteki işleyişini aktarmayı hedefleyen “Model Genel Kurul” etkinliğiyle son buldu.

Katılımın yoğun olduğu çalıştayın ardından YASADER üyeleri, üniversitenin Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Ferhat Uslu’yla görüştü.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, YASADER ve Siyasallılar Vakfı’nın ortaklaşa yürüttüğü proje dahilinde, daha önce de Kayseri ve Konya’da seminerler düzenlenmişti.